tinsku kirjoitti:Mulla kävi ihan samoin. Latasin kartan Oregoniin ja tein ihan samat toimenpiteet. Karttaa ei kuitenkaan löydy. Jospa täällä joku ystävällisesti neuvois, missä mahtoi mennä vikaan??pr1 kirjoitti:No eipä tää nyt mulla onnistunutkaan . Tein niinkuin piti? Latasin, sioitin garmin kansioon, muutin jopa nimenkin GMAPSUPP.IMG:ksi Mutta karttaa ei löydy kun yritän vaihtaa karttaa Asetukset/kartta/valitse kartta/ ??? Mikä mättää?pailakka kirjoitti:MML kun noita aineistoja avasi vapaaseen käyttöön niin tuli ne nyt sitten käänettyä garmininkin ymmärtämään muotoon, löytyypi osoitteesta http://kartat.hylly.org/
Tarkistinkin nyt vasta tiedoston koon ja huomasin, että ei jostain syystä ollu illalla latautunu koneelle kokonaan. Latasinpa uudelleen ja nyt ainakin näyttäs olevan oikean kokonen (1 436 973 897 tavua). Mulla on käyttämätön kännykän kortti ja tein sinne Garmin nimisen kansion, johon sitten kopioin karttatiedoston ja muutin nimenkin. Laitoin kortin gepsiin, mutta karttaa ei vain edelleenkään löydy Lisäsin tiedoston nimeen sen .img päätteen, joten on siis kokeiltu sillä ja ilman. Nyt en kyllä tajua, mitä teen väärin?? Onkohan mulla gepsin asetuksissa jotain väärää? Help! Gepsi on Oregon 300, eikä mulla tietystikkään taida olla enää ohjekirjaa tallella (tai ainakaan tähän hätään sitä ei löydy).