Google Maps reittiviiva gepsiin?
Google Maps reittiviiva gepsiin?
Saako Googlella suunnitellun esimerkiksi tälläisen reitin gepsiin reittiviivaksi.
Yritin haeskella aikaisempia juttuja aiheesta ja löysin ainakin tämän... ilmeisesti pitäisi saada jostain KML tiedosto? mikä pitäisi muuttaa GPX muotoon, mutta mistä se KML löytyy.. pitääkö olla kirjautuneena googleen?, tai tässä tapauksessa pitäisi ensin rekisteröityäkin.
Yritin haeskella aikaisempia juttuja aiheesta ja löysin ainakin tämän... ilmeisesti pitäisi saada jostain KML tiedosto? mikä pitäisi muuttaa GPX muotoon, mutta mistä se KML löytyy.. pitääkö olla kirjautuneena googleen?, tai tässä tapauksessa pitäisi ensin rekisteröityäkin.
Viimeksi muokannut pr1, Ke 09.10.2013 14:49. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Re: Google Maps reittiviiva gepsiin?
Täytyy rekisteröityä ja sen jälkeen lisätä se omiin karttoihin. Siellä on pieni kml -nappi.
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.
Re: Google Maps reittiviiva gepsiin?
Lisää tuon karttasivun osoitteen perään "&output=kml", niin selain tarjoaa KML-tiedostoa ladattavaksi. Ei tarvitse kirjautua minnekään. KML:n voi sitten muuntaa gepsin syömään muotoon jollakin työkalulla.
Re: Google Maps reittiviiva gepsiin?
Hienoo, toimii . Tällä muunsin ja laitoin gepsin kansioon Garmin/GPX mutta reittiä ei löydy mistään? eikös se pitäisi löytyä valikossa minne/jäljet? Vai mikähän meni väärin, pitääkö se gpx tiedosto nimetä jotenkin?Stone'5 kirjoitti:Lisää tuon karttasivun osoitteen perään "&output=kml", niin selain tarjoaa KML-tiedostoa ladattavaksi. Ei tarvitse kirjautua minnekään. KML:n voi sitten muuntaa gepsin syömään muotoon jollakin työkalulla.
Re: Google Maps reittiviiva gepsiin?
No NIIN, kauvan se vaivasi mutta selvishän se. Eka virhe oli se että, toi millä sen muuntamisen ensiksi tein muunsi kml tiedoston gpx reittipisteiksi, nimikin sen kertoo "POI EDITOR". Sitten kun muunsin klm tiedoston GPSvisualizerilla niin alkoi pelittään mutta, ekan viestin esimerkki reitti jäi vajaaksi. Syy siihen oli ettei "määränpäitä" saa olla kuin yksi eli A:sta B:eehen kun esimerkki reitissä on myös määränpää C mikä ei näkynyt ainakaan Dakota20 gepsissä. Reittiä voi kyllä muokata niillä siirettävillä pienillä "pallukoilla". Tässähän ei "päälliköille" ollut mitään uutta mutta kunhan kirjoitin itselleni ohjeet muistiin . Vielä jäi arvoitukseksi että, miten saisi eri Google reitit nimettyä eri nimille, kun ne työpöydällä nimesin niin gepsissä ne näkyy kaikki nimellä "reitti".pr1 kirjoitti:Hienoo, toimii . Tällä muunsin ja laitoin gepsin kansioon Garmin/GPX mutta reittiä ei löydy mistään? eikös se pitäisi löytyä valikossa minne/jäljet? Vai mikähän meni väärin, pitääkö se gpx tiedosto nimetä jotenkin?Stone'5 kirjoitti:Lisää tuon karttasivun osoitteen perään "&output=kml", niin selain tarjoaa KML-tiedostoa ladattavaksi. Ei tarvitse kirjautua minnekään. KML:n voi sitten muuntaa gepsin syömään muotoon jollakin työkalulla.
Edit: Reitit täytyykin nimetä gepsissä jälkienhallinnan kautta mutta, myös työpöydällä?
&output=kml
Re: Google Maps reittiviiva gepsiin?
Eipä se tämäkään enää onnistu Mikähän tässä nyt oikeen mättääStone'5 kirjoitti:Lisää tuon karttasivun osoitteen perään "&output=kml", niin selain tarjoaa KML-tiedostoa ladattavaksi.
Re: Google Maps reittiviiva gepsiin?
Tähän aiheeseen liittyen, yksi näppärä ohjelma kml-gpx -muunnokseen on DNRGPS:
http://www.dnr.state.mn.us/mis/gis/DNRGPS/DNRGPS.html
http://www.dnr.state.mn.us/mis/gis/DNRGPS/DNRGPS.html
Ei täällä mitään oo...
Re: Google Maps reittiviiva gepsiin?
^ ... Onko kukaan koittanut että toimiiko toi "&output=kml" juttu kun, mulla se ei enää toimi.
edit. 24.3 2013 Ei onnistu edelleenkään...
edit. 24.3 2013 Ei onnistu edelleenkään...
Re: Google Maps reittiviiva gepsiin?
Taas olis reittiviivalle käyttöä.
Re: Google Maps reittiviiva gepsiin?
Ei täällä mitään oo...
Re: Google Maps reittiviiva gepsiin?
Googlemapsilla onnistuu, jos olet kirjautunut googleen ja tallennat haluamasi reitin omaksi reitiksi. Silloin ainakin minulla ilmestyi kml - linkki reitin yhteyteen.
Re: Google Maps reittiviiva gepsiin?
Muttakun toi "&output=kml" toimi ennen ilman kirjautumistakin. Ilmeisesti ei toimi enää? tai ei ainakaan mulla toimi.goozie kirjoitti:Googlemapsilla onnistuu, jos olet kirjautunut googleen
Stone'5 kirjoitti:Lisää tuon karttasivun osoitteen perään "&output=kml", niin selain tarjoaa KML-tiedostoa ladattavaksi. Ei tarvitse kirjautua minnekään. KML:n voi sitten muuntaa gepsin syömään muotoon jollakin työkalulla.