Mistä ihmeestä saan vaihdettua Garmin GPSmap 62st:een koordinaattimuodon KKJ:stä WGS84:ksi? Kun yritin syötellä reittipistettä käsin kepsiin, huomasin, että koordinaattimuoto olikin vaihtunut. (Joku oli sössinyt pahemman kerran)Jos joku viitsisi vääntää rautalangasta
Kiitollisena odottelee vastauksia alaska3
Garmin GPS käyttää KKJ:tä APUVA!
Garmin GPS käyttää KKJ:tä APUVA!
Purkki päivässä pitää kätköilijän kunnossa!
- ihmiskoira
- Viestit: 123
- Liittynyt: Ma 22.08.2011 16:56
- Paikkakunta: Pertti Kurikka
Re: Garmin GPS käyttää KKJ:tä APUVA!
Päävalikosta
Määritä -> Sijaintimuoto
Kartan sferoidi -> WGS 84
http://static.garmincdn.com/pumac/GPSMAP62_OM_FI.pdf sivut 33-34
edit. Datum myos -> wgs 84 ja sijaintimuoto oikein, so. hddd°mm.mmm' ??
Määritä -> Sijaintimuoto
Kartan sferoidi -> WGS 84
http://static.garmincdn.com/pumac/GPSMAP62_OM_FI.pdf sivut 33-34
edit. Datum myos -> wgs 84 ja sijaintimuoto oikein, so. hddd°mm.mmm' ??
*****************
* kuono kohteessa *
*****************
* kuono kohteessa *
*****************
Re: Garmin GPS käyttää KKJ:tä APUVA!
Suurkiitos Ihmiskoira! Hyvät oli neuvot ja sain gepsin kuntoon. Soutuneuvos varsinkin on kiitollinen, koska oli kyse hänen gepsistään. Sai jotenkin laitteensa sekaisin. Nyt voimme jatkaa operointia Turkissa.
alaska3
alaska3
Purkki päivässä pitää kätköilijän kunnossa!