Käsitykseni mukaan koko kätköilijöiden yhteisöstä vain pieni murto-osa on alle kaksikymppisiä. Kätköillä ainakin olen tavannut vain huomattavasti itseäni vanhempia kätköilijöitä. Tilastokin tämän vahvistaa, sillä kyseisen otannan kätköilijöiden moodi-ikäluokka on 30-44, ja seuraavaksi suurin luokka on 45-65-vuotiaat. Omia kavereitani en ole yrityksistä huolimatta saanut innostumaan kätköilystä, joten oma kätköilyintonikin on ollut hieman alavireistä, kuten tilastoistani voi todeta.

Olisi mukavaa tutustua suunnilleen itseni ikäisiin (±3 vuotta, itse olen 19) kätköilijöihin ympäri Suomea. Hauskaa olisi vaikka lähteä kätköilemään pääkaupunkiseudulle natiivihelsinkiläisen opastamana, itse kun olen melko onneton julkisilla liikennevälineillä liikkuja vieraissa kaupungeissa


Olen nyt abi, ja YO-kirjoitukset ovat kahta ainetta vaille loppu. Ensi viikonloppuna, kun pitkäaikainen luku-urakka on ohitse, aion kätköillä itseni teholle


Tulipa mieleeni sellainenkin, että innostuisiko kukaan ideasta järjestää omaa miittiä nuorille kätköilijöille? Miitti voisi olla esimerkiksi tarkoitettu 14-24-vuotiaille. En halua olla ikärasisti tai mitenkään muutenkaan syrjivä, mutta kun lukuisissa muissakin harrastuksissa on nuorten omia ryhmiä, niin miksei kätköilyssäkin?
Nuori kätköilijä, ilmianna itsesi! Olkoon tämä viestiketju kätköilevien nuorten oma foorumi!
