Missä on virhe kun kätköt menevät OSM-kartalla väärän kunnan puolelle? Tai pikemminkin: ovatko rajat jonkun korjattavissa?
En tunne asiaa paljon mutta periaatteessa OSM-karttojen ylläpito saattaisi kiinnostaa esim. polkujen tallentamiseksi (missä niitä puuttuu enemmälti) mutta tuntuu kovin työläältä opiskella aihetta.
Liitteenä esimerkki, kätköt kuuluvat rajan pohjoispuoliseen kuntaan (luotan geocache.fi tietoon enemmän kuin karttanäkymään .
OSM ja kuntarajat
OSM ja kuntarajat
- Liitteet
-
- osm_kuntarajat.gif (17.81 KiB) Katsottu 1217 kertaa
Re: OSM ja kuntarajat
Miltä esimerkkisi näyttää jos vaihdat peruskartan taustaksi? Oletan Maanmittauslaitoksen matskun olevan tässä tarkka.
edit: vilkaisin tuota Valtimon kartan nurkkaa ja OSM tiedot ovat hyvin, HYVIN pelkistettyjä MML:n tietoihin verrattuna.
edit: vilkaisin tuota Valtimon kartan nurkkaa ja OSM tiedot ovat hyvin, HYVIN pelkistettyjä MML:n tietoihin verrattuna.
Re: OSM ja kuntarajat
Kiitos Zergei. Niinpä näkyy. Mistähän olin saanut päähäni että kuntarajat näkyisivät vain OSM-kartalla...