Miten lasken koordinaatteja????
Miten lasken koordinaatteja????
Suunnittelen ensimmäisiä omia kätköjä ja olen jopa löytänyt mielestäni aika hyvän idean niiden toteuttamiseen. Mutta kun pitäisi laskea tiettyjen koordinaattien keskiarvo eli kahden pisteen välinen keskipiste, niin epävarmuus valtaa mielen.
Siis miten se kanttaa yksinkertaisimmalla tavalla tehdä? Esim. pisteiden
N 60¤28.808 ja N 60¤21.746 välinen keskipiste? Onko se N 60¤25.277?
Siis miten se kanttaa yksinkertaisimmalla tavalla tehdä? Esim. pisteiden
N 60¤28.808 ja N 60¤21.746 välinen keskipiste? Onko se N 60¤25.277?
Törmäsin kätköön, jossa pitäisi laskea muutaman muun purkin koordinaattien keskiarvo tämän löytämiseksi.
Onko koordinaattien keskiarvon laskemisessa jokin erityinen juju vai voinko muuttaa ne desimaalimuotoon ja laskea keskiarvot erikseen pohjois- ja itänaateista kuten minkä tahansa tavallisten lukujen osalta?
Onko koordinaattien keskiarvon laskemisessa jokin erityinen juju vai voinko muuttaa ne desimaalimuotoon ja laskea keskiarvot erikseen pohjois- ja itänaateista kuten minkä tahansa tavallisten lukujen osalta?
Lyhyellä matkalla toi homma toimii juurikin noin... mielestäni Kahden pisteen välinen etäisyys on hiukan hankalampi laskea, kun yhden asteen muutos pohjois-/itäkoordinaateissa ei olekkaan matkana sama.
Pari muuta linkkivinkkiä:
http://www.gpsvisualizer.com/calculators
http://www.movable-type.co.uk/scripts/latlong.html
Pari muuta linkkivinkkiä:
http://www.gpsvisualizer.com/calculators
http://www.movable-type.co.uk/scripts/latlong.html
Kiitos!Touni kirjoitti:Lyhyellä matkalla toi homma toimii juurikin noin... mielestäni
Mainittua kätköä varten keskiarvottamani kahdeksan kätkön naatit Hki-Espoo -alueella näyttivät tuottavan oikean lopputuloksen tavallisella aritmeettisella keskiarvolla. MooseM:n linkki oli tässä myös hyvin käytännöllinen Sain äsken varmistuksen kätkön omistajalta, että lopputulos on pätevä, nyt pitäisi vielä löytää se purnukka maastosta.
Hyvä juttu! Voiko tämän tehdä maastossa suoraan gpsillä??MooseM kirjoitti:Tuossa yksi valmis ohjelma millä pulmasta selviää:
http://williams.best.vwh.net/gccalc.htm
Tukiopetus tarpeen
Laitetaan vielä yksi linkkivinkki:
http://www.mrsoft.fi/ohjelmat.htm
Sieltä löytyy kotimaista tekoa oleva WGS-84 laskin (pieni freewareohjelma)
http://www.mrsoft.fi/ohjelmat.htm
Sieltä löytyy kotimaista tekoa oleva WGS-84 laskin (pieni freewareohjelma)
Kurkkaa myös mielenkiintoinen GPS Data-juttu. Sieltä voit katsoa milloin mahdollisesti on hyvät ja huonot GPS-kelit (lähinnä Etelä-Suomessa)."WGS-84 laskimella voidaan laskea suunta ja etäisyys kahden koordinaatteina annetun pisteen välillä. Ohjelmalla voidaan myös laskea uuden pisteen koordinaatit antamalla lähtöpiste, suunta ja etäisyys haluttuun kohteeseen."
Re: Miten lasken koordinaatteja????
Tämä menee ehkä vähän aiheen ohi, mutta miten saisi esimerkiksi nämä koordinaatit: N 60° 11.401 E 025° 02.879 tälläiseen muotoon: N60°,xxxx E25°,xxxx
- Haaskalintu
- Viestit: 950
- Liittynyt: Pe 26.01.2007 15:06
- Paikkakunta: Helsinki
- Viesti:
Re: Miten lasken koordinaatteja????
Esimerkiksi täältä: http://kansalaisen.karttapaikka.fi/kart ... ml?lang=FIRoni L kirjoitti:Tämä menee ehkä vähän aiheen ohi, mutta miten saisi esimerkiksi nämä koordinaatit: N 60° 11.401 E 025° 02.879 tälläiseen muotoon: N60°,xxxx E25°,xxxx
Onko muuten nimesi jo täällä?
Re: Miten lasken koordinaatteja????
tai sitte tsimppelisti 11.401/60 + 60 (aste on 60 minuuttia)
Re: Miten lasken koordinaatteja????
Tässä vielä vanha kunnon Viestikallio, suomeksi.
"Jokaisen oikein rakennetun pojan tekee joskus vastustamattomasti mieli etsiä kätkettyä aarretta."
Mark Twain: Tom Sawyerin seikkailut
Mark Twain: Tom Sawyerin seikkailut