Meinaspas tuossa Ruåttin reissussa mennä herne nenään. Olin ladannut Garmin Colorado 300:een kätköt EasyGPS-ohjelmalla ja löysin itseni mm. rautatiesillalta etsimässä T1/D1 kätköä - kertasin jo mielessäni ruåttin idiomeja, kuinka sanotaan mahdollisimman ilkeästi, että eipä Suomessa väitettäis rullstoolarikelpoiseksi moista paikkaa !
Eipä mitään - kun pääsin koneelle, rating olikin aivan muuta! Kaikki EasyGPS:n kautta siirretyt väitettiin olevan 1/1 -kätköjä. Missä vika, minussako ? Auttaako, ken osaa?
EasyGPS ja kätkötiedot
Re: EasyGPS ja kätkötiedot
GPX-tiedosto kannattaa siirtää suoraan Coloradon muistiin. Ohjelmien kautta kierrätettäessä kätköjen tiedot saattavat vääristyä kuvailemallasi tavalla.
Re: EasyGPS ja kätkötiedot
EasyGPS ei käsittele juurikaan muita tietoja kuin nimen ja koordinaatit, suosittelen GSAK:ia jos haluat muokata kätködataa ennen gepsiin lataamista.
"Jokaisen oikein rakennetun pojan tekee joskus vastustamattomasti mieli etsiä kätkettyä aarretta."
Mark Twain: Tom Sawyerin seikkailut
Mark Twain: Tom Sawyerin seikkailut
Re: EasyGPS ja kätkötiedot
Minulla tuo EasyGPS toimii moitteettomasti sillä omistan Etrex legend hcx ja siitä vaan kun pistää siiten comments kohtaan D/T ja purkin koon niin sillä pärjätään! Myös pieni vinkki sopii sekaan.