C:Geon ongelma

Apua GPS- ja muiden navigointilaitteiden ongelmiin
mackoivu
Viestit: 46
Liittynyt: Ti 03.09.2013 14:50

C:Geon ongelma

Viesti Kirjoittaja mackoivu » Ke 23.10.2019 7:38

Olen tästä aikaisemminkin kysynyt, mutta ei oikein ole vieläkään ongelma auennut.

Kyse on siitä, että minulla on Haksun sivuilla aikaisemmin ratkottuna n. 500 mysteeriä (siis hakematta). En ole niitä aikojen alussa tallentanut mihinkään muualle, koska ne sai sieltä gpx- tiedostona hienosti garminiin aina tarvittaessa. Nyt kun käytössä on Android, olen ongelmissa.

pari vuotta sitten sain tiedon, että minun piti vain luoda kännykällä suoraan se Gpx- tiedosto niin C:geo sen osaa etsiä ja löytää oikealle paikalle. Homma olikin noin vuoden kuosissaan, kunnes alkoi ongelmat. Jotain virhettä tapahtuu siirron yhteydessä. Kätköt siirtyvät kyllä ohjelmaan ja näkyvät lukumäärällisesti oikein. Mutta kätkön sijainti vilkkuu karttanäytöllä. (Heilahtelee zoomauksesta riippuen boguksen ja ratkotun välillä) Jos kuitenkin yritän suunnistaa kätkön tiedoilla, ne eivät ole oikein. Kätkössä ei ole reittipisteitä ja ainoat naatit ovat lopulta bogukset.

Olen tätä ongelmaa nyt ratkoa. Olen painanut yksittäisen kätkön päivitystä jne, mutta ongelma pysyy. Sen ratkaisee ainoastaan siten, että muutetut naatit syöttää manuaalisti C:geoon tai sitten geocaching.com sivulle.

Kysymys kuuluu, että onko minulla keinoja saada koko könttä kerralla tallennettua luotettavalla tavalla vai joudunko oikeasti syöttämään kaiken yksittäin? Nykyään toimin ratkaistessa toisin, joten tämä ongelma ei periaattessa ole enää sama. Kyse on ainoastaan vanhoista ratkaisuista (joita siis ympäri Suomea)

kyrasantae
Viestit: 23
Liittynyt: Ma 02.02.2015 20:55
Paikkakunta: Espoo

Re: C:Geon ongelma

Viesti Kirjoittaja kyrasantae » Ke 23.10.2019 10:54

Uploading all your solved coordinates to geocaching.com all at once should be possible using GSAK.

1. Download a GPX from geocache.fi for all caches where you have solved coordinates
2. Import the GPX into GSAK.
3. In GSAK, set the "Corrected Coordinates" flag to "Yes" for all the caches
4. Use the Transfer Corrected Coordinates 2 Online Cache Page macro to upload them to geocaching.com

Do you know anybody who uses GSAK and can show you how to do this? It can be difficult to describe in text only.

kumpis
Viestit: 24
Liittynyt: Ma 03.09.2012 22:01

Re: C:Geon ongelma

Viesti Kirjoittaja kumpis » Ke 23.10.2019 13:13

Tämä ärsyttävä ongelma on minullakin. Olen huomannut, että se liittyy jollainlailla c:geon karttoihin. Ongelma nimittäin katoaa, kun käyttää karttapohjana offline maastokarttaa (kartat.hyyly.org), joka on minulla ladattu muistikortille.
Haluaisin kuitenkin C:geon toimivan kuten ennenkin.

mackoivu
Viestit: 46
Liittynyt: Ti 03.09.2013 14:50

Re: C:Geon ongelma

Viesti Kirjoittaja mackoivu » Ke 23.10.2019 14:27

kyrasantae kirjoitti:
Ke 23.10.2019 10:54
Uploading all your solved coordinates to geocaching.com all at once should be possible using GSAK.

1. Download a GPX from geocache.fi for all caches where you have solved coordinates
2. Import the GPX into GSAK.
3. In GSAK, set the "Corrected Coordinates" flag to "Yes" for all the caches
4. Use the Transfer Corrected Coordinates 2 Online Cache Page macro to upload them to geocaching.com

Do you know anybody who uses GSAK and can show you how to do this? It can be difficult to describe in text only.
Jos lähdetään ihan alusta liikkeelle, niin en ole koskaan käyttänyt GSAK ohjelmaa. Yritin sitä etsiä Google- kaupasta enkä löydä. Toimiiko tämä varmasti kännyssä? Löydän sieltä GDAK nimisen ohjelman, lieneekö sitten sama vai eri.
Toinen asia on se, että jos tämä on oikea ohjelma, niin saanko hiukan rautalankaa suomenkielellä.

Avatar
Tervas
Viestit: 930
Liittynyt: Ma 08.01.2007 14:31

Re: C:Geon ongelma

Viesti Kirjoittaja Tervas » Ke 23.10.2019 15:32

mackoivu kirjoitti:
Ke 23.10.2019 14:27
kyrasantae kirjoitti:
Ke 23.10.2019 10:54
Uploading all your solved coordinates to geocaching.com all at once should be possible using GSAK.

1. Download a GPX from geocache.fi for all caches where you have solved coordinates
2. Import the GPX into GSAK.
3. In GSAK, set the "Corrected Coordinates" flag to "Yes" for all the caches
4. Use the Transfer Corrected Coordinates 2 Online Cache Page macro to upload them to geocaching.com

Do you know anybody who uses GSAK and can show you how to do this? It can be difficult to describe in text only.
Jos lähdetään ihan alusta liikkeelle, niin en ole koskaan käyttänyt GSAK ohjelmaa. Yritin sitä etsiä Google- kaupasta enkä löydä. Toimiiko tämä varmasti kännyssä? Löydän sieltä GDAK nimisen ohjelman, lieneekö sitten sama vai eri.
Toinen asia on se, että jos tämä on oikea ohjelma, niin saanko hiukan rautalankaa suomenkielellä.
https://gsak.net/index.php
Ei toimi kännykässä, GDAK on eri jutska.
"Jokaisen oikein rakennetun pojan tekee joskus vastustamattomasti mieli etsiä kätkettyä aarretta."
Mark Twain: Tom Sawyerin seikkailut

Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Laite- ja ohjelmistoapua”