Sivu 1/2
					
				Giga Suomessa 2017 ????
				Lähetetty: Su 13.07.2014 15:24
				Kirjoittaja Captain Morgan
				Ihan vaan mietin, jotta onnistuiskohan?
Paikka pitäisi olla logistisesti hyvällä paikalla > Tampere, jonne RyanAir lentää monesta paikkaa,
helppo saada paljon ulkomaisia osallistujia?
Ratinan Stadion käyttöön?
Minkähänlaisen Crew:n giga tarvitsisi?
			 
			
					
				Re: Giga Suomessa 2017 ????
				Lähetetty: Su 13.07.2014 17:01
				Kirjoittaja oh3mbc
				Captain Morgan kirjoitti:
Paikka pitäisi olla logistisesti hyvällä paikalla > Tampere, jonne RyanAir lentää monesta paikkaa,
helppo saada paljon ulkomaisia osallistujia?
Toinen logistisesti helppo paikka olisi Vantaa, johon lentää muutama muukin yhtiö!
 
			
					
				Re: Giga Suomessa 2017 ????
				Lähetetty: Su 13.07.2014 19:00
				Kirjoittaja gnutcha
				Me jäätiin Joorzin kanssa nyt isojen eventtien eläkkeelle, mut jos joku ottaa tällaisia haasteita vastaan, niin tarjotaan kaikki se apu mitä me voidaan antaa omien kokemusten (onnistumisten ja epäonnistumisten) pohjalta mm. tapahtumabyrokratian kanssa. Ja tietty voidaan pohjustaa kaikki vanhat sponsorit ja yhteistyökumppanit tapahtuman käyttöön mahdollisuuksien mukaan.
Ja sen verran taidettiin ehtiä toistemme kanssa sopia Himoksen Megan loppusuoralla, että jos joku haluaa Megaansa tai Gigaansa Amazing Geocaching -seikkailun tapaista kisaa ohjelmanumeroksi (ja siis vain osaksi päätapahtumaa), ollaan mieluusti sitä osa-aluetta kyllä puuhaamassa uudelleenkin taas vähän viisaampana tämän vuoden kokemusten jälkeen  
 
 
Ja siis itse pidän Suomen Gigaa ihan mahdollisena ajatuksena ainakin nyt, kun konsepti on uusi, eikä tapahtumaa vielä jokaisen tilastoista löydy (vielä) helpolla. Mutta jos esim. Ruotsi ehtisi tähän ensin, säntäisi sinne varmasti moni suomalainenkin paikalle, jolloin potentiaalisten osallistujien määrä voi vähentyä hurjastikin, kun ikoni olisi jo monien tilastoissa olemassa. Helsinki-Tukholma -yhteisgiga ruotsalaisten kanssa?
 
			
					
				Re: Giga Suomessa 2017 ????
				Lähetetty: Su 13.07.2014 19:45
				Kirjoittaja Sewete
				Ei Tampereelle, pk seudulle mielummin. Hki-Vantaa lentokenätälle lentää koneita ympäri maailmaa.
			 
			
					
				Re: Giga Suomessa 2017 ????
				Lähetetty: Su 13.07.2014 20:21
				Kirjoittaja Fuchslein
				Mahdollisen tapahtumapaikan valintaan vaikuttanee moni muukin asia, kuin se, moniko yhtiö lentää kentälle. Kätköilijöitä on saatava houkuteltua ympäri eurooppaa, ellei maapalloa. Ainakin seuraavien luulisi vaikuttavan:
1. Kätkötiheys
2. Kätköjen saavutettavuus ( Kaikki eivät vuokraa/halua vuokrata autoa, kuinka paljon erilaisia kätköjä on saavutettavissa julkisilla/kävellen järkevässä ajassa? )
3. Kätköjen eksoottisuus kävijälle ( jos kotipuolessa on  vain citymagneettimikroja, kalliolouhikkoluolat, maisemat ja lohkareet voivat houkutella ja päinvastoin)
4. 5000 hengen majoitusmahdollisuudet
5. 5000 hengen muonitusmahdollisuudet
Kohta 4 lienee ratkaiseva, moiseen majoituskapasiteettiin ei taida pystyä kuin Helsinki, jossa tuo määrä yöpyjiä nielaisee vajaan kolmasosan koko kaupungin majoituskapasiteetista, lisäksi hätinä Tampere ja Turku ( 1/5 leiriytyy tai yöpyy virallisen majoituskapasiteetin ulkopuolella) ja mahdollisesti Himos sekä Saariselkä ( 2/5 leiriytyy tai yöpyy majoituskapasiteetin ulkopuolella). Koska porukka lienee tarkoitus pitää kohtuullisen lähekkäin, lienee jokin hiihtokeskus (muistakin kuin edellämainituista voi löytyä tilaa tuhansille ) järkevin vaihtoehto. Hiihtokeskukset eivät tosin ole kätköilymielessä ihan yhtä monipuolisia kuin isot kaupungit. Mutta tästä saanee jotain kuvaa Gigan mittasuhteista.  

 
			
					
				Re: Giga Suomessa 2017 ????
				Lähetetty: Su 13.07.2014 20:38
				Kirjoittaja Fuchslein
				Oli sitten pakko tarkastaa: Pyhä, Ruka, Levi ja Ylläs pystyvät majoittamaan heittämällä yhden Gigallisen kätköilijöitä 

 
			
					
				Re: Giga Suomessa 2017 ????
				Lähetetty: Su 13.07.2014 20:43
				Kirjoittaja Diksi
				Viisaita sanoja Fuchsleinilla, mutta yksi kohta unohtui ja se tärkein, meinaan tekijät. Megan toteutukseen tarvitaan kymmeniä sitoutuneita vapaaehtoisia ja satoja ja taas satoja tunteja työtä. Gigassa varmaan määrä olisi moninkertainen.
			 
			
					
				Re: Giga Suomessa 2017 ????
				Lähetetty: Su 13.07.2014 20:55
				Kirjoittaja Fuchslein
				No herttinen, tekijäthän ovat tottakai se tärkein.  

 Gigan kanssa useimmat joutuvat varmasti toimimaan vielä kotipaikkakuntansa ulkopuolella, mikä välttämättä lisää talkoohalukkuutta.
 
			
					
				Re: Giga Suomessa 2017 ????
				Lähetetty: Su 13.07.2014 21:13
				Kirjoittaja Captain Morgan
				Pääkaupunkiseutu maailmanlentojen mittakaavassa toki parempi kuin Tampere,
RyanAir kun tarjoaa halpalentoja vain Eurooopan sisällä.
Mikä paikka siellä sitten olisi hyvä? Olympiastadion?
			 
			
					
				Re: Giga Suomessa 2017 ????
				Lähetetty: Su 13.07.2014 21:21
				Kirjoittaja gnutcha
				Onkos kukaan koskaan tehnyt mitään sille Suomenlinna-idealle? Voisi toimia pääleirinä hyvinkin, kunhan lautat ja muut yhteydet olisivat kuosissa muualla tapahtuvaa majoitusta varten. En tosin tiedä miten isoja tapahtumia alue kestää eli mikä on tavallinen ruuhkahuippu ihmismäärässä alueella.
			 
			
					
				Re: Giga Suomessa 2017 ????
				Lähetetty: Su 13.07.2014 21:26
				Kirjoittaja Salaneuvos
				Yksi kohta jota kukaan ei ole huomioinut on raha. Tämän kokoisen tapahtuman järjestäminen vaatii todella paljon rahallista panostusta/sponsori rahoja jotta tapahtuma olisi edes teoriassa mahdollinen.
			 
			
					
				Re: Giga Suomessa 2017 ????
				Lähetetty: Su 13.07.2014 21:32
				Kirjoittaja Diksi
				Jep, olympiastadionia ei ihan tosta vaan taida saada ilmaiseksi käyttöön 

 
			
					
				Re: Giga Suomessa 2017 ????
				Lähetetty: Su 13.07.2014 23:45
				Kirjoittaja Joorz
				Olympiastadionin saa kyllä käyttöönsä vaivaisella 20k€ laskulla, ei kovin kallista 

 
			
					
				Re: Giga Suomessa 2017 ????
				Lähetetty: Su 13.07.2014 23:51
				Kirjoittaja rusina1
				Eli 4e per osallistuja niin ei Se nyt niin kovin kallis olisi. Tähänhän täytyy tietysti lisätä vielä kaikki muut kulut...
			 
			
					
				Re: Giga Suomessa 2017 ????
				Lähetetty: Ma 14.07.2014 1:17
				Kirjoittaja Captain Morgan
				Jos tätä oikeasti joskus aletaan toteuttaan, tarvii kyllä keskustella aiempien Giga eventtien järjestäjien kanssa,
miten he ovat homman hoitaneet ja mikä meni pieleen yms.
			 
			
					
				Re: Giga Suomessa 2017 ????
				Lähetetty: Ma 14.07.2014 9:17
				Kirjoittaja seikku
				Suomenlinnassa lienee vaikea varautua säähän? Siellä tuulee monesti rankasti ja sadettakin voi tulla. Sisätilaa ei tolle määrälle käsittääkseni saa sinne millään tapaa? 
Vantaalla käsittääkseni on monenmoisia halleja ja areenoja ja tilaa? Majoitustakin on hurjasti just lentokentän lähistöllä. Vuokrataanko kiitotie 3?  

 
			
					
				Re: Giga Suomessa 2017 ????
				Lähetetty: Ma 14.07.2014 10:28
				Kirjoittaja Geovius
				Koska ensimmäinen Giga tapahtuma on Saksassa ihan näillä näppäimillä niin kenties kannattaisi kysellä sieltä miten homma toimii.
Ja toisekseen miksi apinoida tuollainen tapahtuma miksei kokeiltaisi tehdä vaikka 
Tera tapahtuma.  

 
			
					
				Re: Vs: Giga Suomessa 2017 ????
				Lähetetty: Ma 14.07.2014 13:09
				Kirjoittaja zuge
				Geovius kirjoitti:Koska ensimmäinen Giga tapahtuma on Saksassa ihan näillä näppäimillä niin kenties kannattaisi kysellä sieltä miten homma toimii.
Ja toisekseen miksi apinoida tuollainen tapahtuma miksei kokeiltaisi tehdä vaikka 
Tera tapahtuma.  

 
640k kyllä pitäs riittää...
 
			
					
				Re: Giga Suomessa 2017 ????
				Lähetetty: To 22.01.2015 15:24
				Kirjoittaja otis1010
				Olisikohan Helsinki-Malmin lentokentän vuokraus mikään vaihtoehto. Paljon tilaa ja ei välttämättä hirveän kallis.
			 
			
					
				Re: Giga Suomessa 2017 ????
				Lähetetty: To 22.01.2015 15:40
				Kirjoittaja Salaneuvos
				Tai sitten vuokraa siljalta laivan omaan käyttöön, kaikki valmiina eikä haittaa vaikka sataa 
