Sivu 3/3
Re: GeoCalcing
Lähetetty: Ke 08.03.2017 14:00
Kirjoittaja mihaa
Moro.
Kun ottaa exportin niin export on tällainen:
Circle;61.54724023813901,23.763599395751953;radius;3200;m;FF6060;61.54724023813901, 23.763599395751953 / Radius 3200 m
Mitä on 61.54724023813901,23.763599395751953? Mikä formaatti? Joku ETRxxxx?
Mikä on tallaisen koordinaatin N 61° 26.246 E 23° 57.240 esitysmuodon ETRXxx-koodi?
Kiitos.
Re: GeoCalcing
Lähetetty: Ke 08.03.2017 14:20
Kirjoittaja zuge
mihaa kirjoitti:Moro.
Kun ottaa exportin niin export on tällainen:
Circle;61.54724023813901,23.763599395751953;radius;3200;m;FF6060;61.54724023813901, 23.763599395751953 / Radius 3200 m
Mitä on 61.54724023813901,23.763599395751953? Mikä formaatti? Joku ETRxxxx?
Mikä on tallaisen koordinaatin N 61° 26.246 E 23° 57.240 esitysmuodon ETRXxx-koodi?
Kiitos.
Ihan desimaaliaste tuo "61.54724023813901,23.763599395751953" on, mutta en nyt täysin hahmota, että mitä yrität tehdä. Jos haluat käsin muokkailla tuohon exporttiin tuon toisen pisteen, niin voit ihan suoraankin siihen laittaa sen muodon:
Koodi: Valitse kaikki
Circle;N 61° 26.246 E 23° 57.240;radius;3200;m;FF6060;joku nimi ympyrälle
Re: GeoCalcing
Lähetetty: Ke 08.03.2017 14:58
Kirjoittaja mihaa
Niin, yritän hahmottaa itselleni että miten tuo rivi muodostuu exportissa:
Kun importtaa rivin
Point;N 61 28.487 E 23 49.575;FF6060; N 61 28.487, E 023 49.575
Ja sille export:
Point;61.474783333333335,23.82625;FF6060;N 61 28.487, E 023 49.575
FF6060 on värikoodi ja jollain laskukaavalla tuo 61.474783333333335,23.82625 muodostuu.
Tuolle onneksi kelpaa toi esimerkkini muoto importoitavaksi, minun ei tarvitsekaan tehdä konversiota
vaan voin sen sijaan importoida suoraan em. muodossa olevat koordinaatit.
Malli:
Koodi: Valitse kaikki
Circle;N 61 28.483 E 23 49.545;radius;3200;m;FF6060;joku
Point;N 61 28.487 E 23 49.575;FF6060; N 61 28.487, E 023 49.575
Re: GeoCalcing
Lähetetty: Ke 08.03.2017 16:50
Kirjoittaja madras52
Kun importtaa rivin
Point;N 61 28.487 E 23 49.575;FF6060; N 61 28.487, E 023 49.575
Ja sille export:
Point;61.474783333333335,23.82625;FF6060;N 61 28.487, E 023 49.575
FF6060 on värikoodi ja jollain laskukaavalla tuo 61.474783333333335,23.82625 muodostuu.
28,487 / 60 = 0,47478333333 ja 49,575 / 60 = 0,82625
Re: GeoCalcing
Lähetetty: To 09.03.2017 7:52
Kirjoittaja Tervas
Kyse on vain eri esitysmuodosta, seuraavat naatit ovat samasta pisteestä
Degrees: 61.474783 23.82625 asteet desimaalimuodossa
Minutes: N 61° 28.487 E 23° 49.575 asteet + minuutit
Seconds: N 61° 28' 29.22'' E 23° 49' 34.50'' asteet + minuutit + sekunnit
UTM: 34V E 650540 N 6818936
Re: GeoCalcing
Lähetetty: La 11.03.2017 10:04
Kirjoittaja mihaa
Konvertointi tarvitaan sittenkin. Jos valitsen xiit.dy.fi/gc/ -> Coordinates-tab -> Point -> N 61 28.889, E 023 57.647 -> Convert and place niin merkki asetuu kartalle siihen mihin pitääkin, tässä tapauksessa Raatalantien päähän.
Jos laitan saman koordinaatin tiedostoon ja importoin sen niin koordinaatti muuttuu N 61 28.889, E 023 57.647 -> N 61° 28.8
66 E 23° 5
8.760 -> ja kartalla tietenkin merkki kaukana Raatalantien päästä.
Takaisin alkuperäiseen kysymykseeni; mitä anna gdaltransform:lle koodistoksi että osaa konvertoinnin tehdä oikein xiit.dy.fi:lle?
http://www.gdal.org/index.html
Re: GeoCalcing
Lähetetty: La 11.03.2017 10:22
Kirjoittaja zuge
mihaa kirjoitti:Jos laitan saman koordinaatin tiedostoon ja importoin sen niin koordinaatti muuttuu N 61 28.889, E 023 57.647 -> N 61° 28.866 E 23° 58.760 -> ja kartalla tietenkin merkki kaukana Raatalantien päästä.
En kyllä saanut tuota toistettua tämmöisellä rivillä, eli ihan kohilleen minusta meni:
Voitko näyttää tarkalleen, että missä muodossa se rivi siellä on?
Re: GeoCalcing
Lähetetty: La 11.03.2017 11:04
Kirjoittaja mihaa
Importoitava tiedosto pitää sisällään rivin:
Koodi: Valitse kaikki
Point;N 61 28.889, E 023 57.647;FF6060;N 61 28.889, E 023 57.647
Ja tuosta muodostuu xiit.dy.fi/gc :hen Point jonka koordinaatit ovatkin N 61° 28.866 E 23° 58.760
Eli siis IMPORT: (toinen kokeilu)
ja sitten heti perään EXPORT:
Koodi: Valitse kaikki
Point;61.474783333333335,23.82625;FF6060;N 61° 28.866 E 23° 58.760
Re: GeoCalcing
Lähetetty: La 11.03.2017 13:00
Kirjoittaja zuge
En kyllä edelleenkään onnistunut toistamaan tuommoista käyttäytymistä..
Testasin tällä rivillä:
Heti perään Export ja sain tiedoston tällä rivillä:
Koodi: Valitse kaikki
Point;61.48148333333334,23.96078333333333;FF6060;DOT1
Oikein tuli Export, eli samassa kohtaa piste ja tuolle ei nyt ainakaan toistaiseksi voi mitään, että tuossa Exportissa nuo koordinaatit muuttuu desimaaliasteiksi, mutta eipä niistä pitäisi isompaa haittaakaan olla. Tutumman muodon voi halutessa sisällyttää nimikenttään.
Varmistus vielä, että ethän siis vaan noita punaisella ympyröityjä nimikenttiä muokkaamalla yritä muokata pisteen sijaintia? Niiden sisältö ei vaikuta mitenkään pisteen sijaintiin vaan on vain nimi pisteelle. Oletuksena siihen tulee lähteenä käytetty koordinaattitieto, millä piste on lisätty kartalle.
- gc.png (14.63 KiB) Katsottu 3844 kertaa
Re: GeoCalcing
Lähetetty: La 11.03.2017 18:04
Kirjoittaja mihaa
Juu, en muokkaa. Vain ja ainoastaan import
Re: GeoCalcing
Lähetetty: Ti 11.04.2017 22:03
Kirjoittaja stebu
Hei Zuge! Kiitti hyvästä työkalusta, mutta
Voisitko tehdä parserista tolerantin gpx-tiedostolle, jossa ei ole url-määrittelyä?
JS palautti virheen "gc-0.47b.js:2181 Uncaught TypeError: Cannot read property 'textContent' of undefined"
//GEOCACHE
if(stype[0] == 'Geocache') {
code = wpts[wpt].getElementsByTagName('name')[0].textContent; // rivi 2181
url = wpts[wpt].getElementsByTagName('url')[0].textContent;
if(url == '') { url = '
http://www.geocaching.com/geocache/' + code; }
Mä en JS:ää juurikaan käytä, mutta kuvittelisin, että seuraava voisi toimia (ainakin ajatuksena jossei syntaxina)
url = '';
urle = wpts[wpt].getElementsByTagName('url')[0];
if (urle) url = urle.textContent;
if(url == '') { url = '
http://www.geocaching.com/geocache/' + code; }
Jollei tämä onnaa, niin sitten pitää ruveta lisäämään url-kenttiä fileisiin, ei iso hätä.
Re: GeoCalcing
Lähetetty: Ke 12.04.2017 16:17
Kirjoittaja zuge
stebu kirjoitti:Hei Zuge! Kiitti hyvästä työkalusta, mutta
Voisitko tehdä parserista tolerantin gpx-tiedostolle, jossa ei ole url-määrittelyä?
Nyt pitäisi olla tuolta osin kunnossa.
Re: GeoCalcing
Lähetetty: Ke 12.04.2017 17:07
Kirjoittaja stebu
zuge kirjoitti:stebu kirjoitti:Hei Zuge! Kiitti hyvästä työkalusta, mutta
Voisitko tehdä parserista tolerantin gpx-tiedostolle, jossa ei ole url-määrittelyä?
Nyt pitäisi olla tuolta osin kunnossa.
Joo, SE toimii, mutta
... Palaan astialle
Muoks: Nyt toimii hienosti! Kiitoksia!