Req: KML -> GPX
- Haaskalintu
- Viestit: 950
- Liittynyt: Pe 26.01.2007 15:06
- Paikkakunta: Helsinki
- Viesti:
Req: KML -> GPX
Help!
Kävin tänään harjoittelemassa Siltamäen Frisbeegolf-radalla (huomenna leikkimielinen turnaus klo 10 kavereiden kanssa). En kuitenkaan onnistunut löytämään läheskään kaikkia ratoja, vain osan. Sitten keksin: Google earthista löytyy Siltamäki Frisbeegolf, (tai ensiksi löysin ne kaikki radat "Google maps" www-sivulta, josta sitten valitsin "avaa google earthissa".
GE näyttikin kaikki nuo 18 rataa ihan kiltisti, mutta ongelmana olisi nyt siirtää ne jotenkin fiksusti Garmin Oregoniin. Eli pitäis saada tollanen KLM-GPX -muunnos jotenkin aikaiseksi. (toinen vaihtoehto on tietysti avata jokainen piste, copypastettaa kaikki naatit paperille ja näpytellä tuohon laitteeseen, mutta uskon että sen voisi tehdä helpomminkin)...
Jos joku saa sen tässä yön aikana tehtyä, eli Siltamäki frisbeegolf 18 teetä Garmin Oregoniin sopivan GPX-filen, niin sähköpostiosoitteeseen tommi.varis(a)pp3.inet.fi saisi lähettää liitetiedostona ja olisin siitä ikuisesti kiitollinen!
Edit: tällanen löyty http://www.poieditor.com/poi_convert/kml-to-gpx/
se tosin ei näköjään tee ainakaan mulle GPX-fileä vaan jonkun kummallisen xml tai jotain...
Kävin tänään harjoittelemassa Siltamäen Frisbeegolf-radalla (huomenna leikkimielinen turnaus klo 10 kavereiden kanssa). En kuitenkaan onnistunut löytämään läheskään kaikkia ratoja, vain osan. Sitten keksin: Google earthista löytyy Siltamäki Frisbeegolf, (tai ensiksi löysin ne kaikki radat "Google maps" www-sivulta, josta sitten valitsin "avaa google earthissa".
GE näyttikin kaikki nuo 18 rataa ihan kiltisti, mutta ongelmana olisi nyt siirtää ne jotenkin fiksusti Garmin Oregoniin. Eli pitäis saada tollanen KLM-GPX -muunnos jotenkin aikaiseksi. (toinen vaihtoehto on tietysti avata jokainen piste, copypastettaa kaikki naatit paperille ja näpytellä tuohon laitteeseen, mutta uskon että sen voisi tehdä helpomminkin)...
Jos joku saa sen tässä yön aikana tehtyä, eli Siltamäki frisbeegolf 18 teetä Garmin Oregoniin sopivan GPX-filen, niin sähköpostiosoitteeseen tommi.varis(a)pp3.inet.fi saisi lähettää liitetiedostona ja olisin siitä ikuisesti kiitollinen!
Edit: tällanen löyty http://www.poieditor.com/poi_convert/kml-to-gpx/
se tosin ei näköjään tee ainakaan mulle GPX-fileä vaan jonkun kummallisen xml tai jotain...
Onko muuten nimesi jo täällä?
Re: Req: KML -> GPX
Kokeilin muuntaa googlemapsista saatavan kml:n gpx:ksi (url:n perään &output=kml) eri ohjelmilla, mutta kaikki tuottivat virheellisen tiedoston. Eli kaikesta päätellen googlelta saatava filu ei ole aivan standardinmukainen.
Re: Req: KML -> GPX
Ongelman ydin taitaa olla siinä että jos GE:sta ottaa kml-tiedoston kohdasta "Siltamäki frisbeegolf" (siis se missä on kansion kuva ja väylät lueteltu alla) niin tiedostoon ei tule mukaan koordinaatteja vaan pelkkä linkki reitti kansioon.
Koordinaatit saa mukaan kun tallentaa väylän kerrallaan ja sitten muuttaa kml->gpx.
Koordinaatit saa mukaan kun tallentaa väylän kerrallaan ja sitten muuttaa kml->gpx.
Re: Req: KML -> GPX
Google maps -sivulta kun lataa tiedoston lisäämällä osoitteeseen aiemmin mainitsemani pätkän, tulee mukana myös koordinaatit. Google earthin kautta tallentamalla käsittääkseni ei.ghwrig kirjoitti:Ongelman ydin taitaa olla siinä että jos GE:sta ottaa kml-tiedoston kohdasta "Siltamäki frisbeegolf" (siis se missä on kansion kuva ja väylät lueteltu alla) niin tiedostoon ei tule mukaan koordinaatteja vaan pelkkä linkki reitti kansioon.
Koordinaatit saa mukaan kun tallentaa väylän kerrallaan ja sitten muuttaa kml->gpx.
- Haaskalintu
- Viestit: 950
- Liittynyt: Pe 26.01.2007 15:06
- Paikkakunta: Helsinki
- Viesti:
Re: Req: KML -> GPX
Sain 3 x GPX -tiedoston sähköpostissa kolmelta eri kaverilta, kiitoksia!
Ongelmana tässä kuitenkin on se, että kaikissa niissä oli vain yksi reittipiste. Voi olla että jokaisen radan sisällyttäminen siihen GPX-fileen ei onnistu. Kuitenkin naiivisti olen näin kuvitellut, koska tuossa GE-kuvassa radat näkyvät ihan selvästi merkittyinä...
Sain myös tällaisen:
<?xml version="1.0"?>
<gpx xmlns="http://www.topografix.com/GPX/1/0"
version="1.0" creator="stebu">
<name>Frisbee</name>
<email>contact@groundspeak.com</email>
<bounds minlat="24.979" minlon="60.2725" maxlat="24.991" maxlon="60.280" />
<wpt lat="60.274559" lon="24.979227">
<name>1. väylä</name>
</wpt>
<wpt lon="24.979614" lat="60.274731">
<name>2. väylä</name>
</wpt>
<wpt lon="24.980591" lat="60.275196">
<name>3. väylä</name>
</wpt>
<wpt lon="24.982243" lat="60.275909">
<name>4. väylä</name>
</wpt>
<wpt lon="24.984098" lat="60.275082">
<name>5. väylä</name>
</wpt>
<wpt lon="24.985474" lat="60.275787">
<name>6. väylä</name>
</wpt>
<wpt lon="24.984646" lat="60.276352">
<name>7. väylä</name>
</wpt>
<wpt lon="24.985504" lat="60.277782">
<name>8. väylä</name>
</wpt>
<wpt lon="24.985537" lat="60.27824">
<name>9. väylä</name>
</wpt>
<wpt lon="24.987576" lat="60.278255">
<name>10. väylä</name>
</wpt>
<wpt lon="24.988884" lat="60.278847">
<name>11. väylä</name>
</wpt>
<wpt lon="24.988508" lat="60.279442">
<name>12. väylä</name>
</wpt>
<wpt lon="24.99073" lat="60.279148">
<name>13. väylä</name>
</wpt>
<wpt lon="24.990494" lat="60.279659">
<name>14. väylä</name>
</wpt>
<wpt lon="24.983112" lat="60.278534">
<name>15. väylä</name>
</wpt>
<wpt lon="24.982168" lat="60.277767">
<name>16. väylä</name>
</wpt>
<wpt lon="24.981579" lat="60.272434">
<name>17. väylä</name>
</wpt>
<wpt lon="24.982887" lat="60.272865">
<name>18. väylä</name>
</wpt>
</gpx>
Yritin muuttaan sen gpx-fileksi seuraavasti: tallensin tekstitiedostona, muutin tunnisteen txt -> gpx, ja yritin avata maccaching-ohjelmalla. Ei auennut.
Uskoisin että ratkaisu on hyvin lähellä, en vain osaa viimeisiä metrejä...
Ongelmana tässä kuitenkin on se, että kaikissa niissä oli vain yksi reittipiste. Voi olla että jokaisen radan sisällyttäminen siihen GPX-fileen ei onnistu. Kuitenkin naiivisti olen näin kuvitellut, koska tuossa GE-kuvassa radat näkyvät ihan selvästi merkittyinä...
Sain myös tällaisen:
<?xml version="1.0"?>
<gpx xmlns="http://www.topografix.com/GPX/1/0"
version="1.0" creator="stebu">
<name>Frisbee</name>
<email>contact@groundspeak.com</email>
<bounds minlat="24.979" minlon="60.2725" maxlat="24.991" maxlon="60.280" />
<wpt lat="60.274559" lon="24.979227">
<name>1. väylä</name>
</wpt>
<wpt lon="24.979614" lat="60.274731">
<name>2. väylä</name>
</wpt>
<wpt lon="24.980591" lat="60.275196">
<name>3. väylä</name>
</wpt>
<wpt lon="24.982243" lat="60.275909">
<name>4. väylä</name>
</wpt>
<wpt lon="24.984098" lat="60.275082">
<name>5. väylä</name>
</wpt>
<wpt lon="24.985474" lat="60.275787">
<name>6. väylä</name>
</wpt>
<wpt lon="24.984646" lat="60.276352">
<name>7. väylä</name>
</wpt>
<wpt lon="24.985504" lat="60.277782">
<name>8. väylä</name>
</wpt>
<wpt lon="24.985537" lat="60.27824">
<name>9. väylä</name>
</wpt>
<wpt lon="24.987576" lat="60.278255">
<name>10. väylä</name>
</wpt>
<wpt lon="24.988884" lat="60.278847">
<name>11. väylä</name>
</wpt>
<wpt lon="24.988508" lat="60.279442">
<name>12. väylä</name>
</wpt>
<wpt lon="24.99073" lat="60.279148">
<name>13. väylä</name>
</wpt>
<wpt lon="24.990494" lat="60.279659">
<name>14. väylä</name>
</wpt>
<wpt lon="24.983112" lat="60.278534">
<name>15. väylä</name>
</wpt>
<wpt lon="24.982168" lat="60.277767">
<name>16. väylä</name>
</wpt>
<wpt lon="24.981579" lat="60.272434">
<name>17. väylä</name>
</wpt>
<wpt lon="24.982887" lat="60.272865">
<name>18. väylä</name>
</wpt>
</gpx>
Yritin muuttaan sen gpx-fileksi seuraavasti: tallensin tekstitiedostona, muutin tunnisteen txt -> gpx, ja yritin avata maccaching-ohjelmalla. Ei auennut.
Uskoisin että ratkaisu on hyvin lähellä, en vain osaa viimeisiä metrejä...
- Liitteet
-
- kaikki 18 rataa
- Tilannekuva 2009-10-24 05-20-52.png (1.16 MiB) Katsottu 2933 kertaa
Onko muuten nimesi jo täällä?
Re: Req: KML -> GPX
Muokkaamalla yhtä vanhaa GPX-tiedostoa ja kopioimalla siihen pisteiden koordinaatit, sain kyllä aikaiseksi luettelon, joka aukesi MapSourceen ja sitä kautta siirsin pisteet onnistuneest gepsiin. En kokeillut kopioida geepeeäksää suoraan navigaattoriin.
Tässä on vain kolme ekaa väylää:
<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
<gpx xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" xmlns:xsd="http://www.w3.org/2001/XMLSchema" version="1.0" creator="Groundspeak, Inc. All Rights Reserved. http://www.groundspeak.com" xsi:schemaLocation="http://www.topografix.com/GPX/1/0 http://www.topografix.com/GPX/1/0/gpx.xsd http://www.groundspeak.com/cache/1/0 http://www.groundspeak.com/cache/1/0/cache.xsd" xmlns="http://www.topografix.com/GPX/1/0">
<name>Frisbee-golf Siltamäki</name>
<desc>radan maalit</desc>
<author>PekkaR</author>
<email>pekkar@pp.inet.fi</email>
<url>http://www.geocaching.com</url>
<urlname>Geocaching - High Tech Treasure Hunting</urlname>
<time>2009-10-24T11:40:00.4056909Z</time>
<keywords>frisbee, golf</keywords>
<bounds minlat="60.186683" minlon="24.888467" maxlat="60.286683" maxlon="25.088467" />
<wpt lat="60.274559" lon="24.979227">
<time>2009-10-24T11:40:00</time>
<name>1. vayla</name>
<sym>Geocache</sym>
<type>Geocache|Traditional Cache</type>
</wpt>
<wpt lat="60.274731" lon="24.979614">
<time>2009-10-24T11:40:00</time>
<name>2. vayla</name>
<sym>Geocache</sym>
<type>Geocache|Traditional Cache</type>
</wpt>
<wpt lat="60.275196" lon="24.980591">
<time>2009-10-24T11:40:00</time>
<name>3. vayla</name>
<sym>Geocache</sym>
<type>Geocache|Traditional Cache</type>
</wpt>
</gpx>
Tässä on vain kolme ekaa väylää:
<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
<gpx xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" xmlns:xsd="http://www.w3.org/2001/XMLSchema" version="1.0" creator="Groundspeak, Inc. All Rights Reserved. http://www.groundspeak.com" xsi:schemaLocation="http://www.topografix.com/GPX/1/0 http://www.topografix.com/GPX/1/0/gpx.xsd http://www.groundspeak.com/cache/1/0 http://www.groundspeak.com/cache/1/0/cache.xsd" xmlns="http://www.topografix.com/GPX/1/0">
<name>Frisbee-golf Siltamäki</name>
<desc>radan maalit</desc>
<author>PekkaR</author>
<email>pekkar@pp.inet.fi</email>
<url>http://www.geocaching.com</url>
<urlname>Geocaching - High Tech Treasure Hunting</urlname>
<time>2009-10-24T11:40:00.4056909Z</time>
<keywords>frisbee, golf</keywords>
<bounds minlat="60.186683" minlon="24.888467" maxlat="60.286683" maxlon="25.088467" />
<wpt lat="60.274559" lon="24.979227">
<time>2009-10-24T11:40:00</time>
<name>1. vayla</name>
<sym>Geocache</sym>
<type>Geocache|Traditional Cache</type>
</wpt>
<wpt lat="60.274731" lon="24.979614">
<time>2009-10-24T11:40:00</time>
<name>2. vayla</name>
<sym>Geocache</sym>
<type>Geocache|Traditional Cache</type>
</wpt>
<wpt lat="60.275196" lon="24.980591">
<time>2009-10-24T11:40:00</time>
<name>3. vayla</name>
<sym>Geocache</sym>
<type>Geocache|Traditional Cache</type>
</wpt>
</gpx>
PekkaR => Pekan geokätköilysivu
Re: Req: KML -> GPX
Eikös tuon muunnoksen saa tehtyä GPS Visualizer-sivujen muuntimella:
http://www.gpsvisualizer.com/convert_in ... format=gpx
Sorry Haaskalintu, etten huomannut ketjua aikaisemmin.
http://www.gpsvisualizer.com/convert_in ... format=gpx
Sorry Haaskalintu, etten huomannut ketjua aikaisemmin.
Kaikki paitsi kätköily on turhaa.
Re: Req: KML -> GPX
Ainakaan tuolla linkittämälläsi sivulla ei saa, sillä se ei ole tarkoitettu kml-tiedostojen muuntamiseen.salonse kirjoitti:Eikös tuon muunnoksen saa tehtyä GPS Visualizer-sivujen muuntimella:
http://www.gpsvisualizer.com/convert_in ... format=gpx
Tuossa tiedostossa on ainoastaan yksi piste kultakin radalta, ilmeisesti alkupiste, eli kartalla näkyviä viivoja ei tuo tiedosto sisällä. Mutta kannattaa muistaa, että gepsissä (ainakaan Coloradossa) ei saa näkyviin kerrallaan enempää kuin yhden "viivan", reittipisteitä voi toki olla useampia.Haaskalintu kirjoitti:Sain myös tällaisen:
...
<wpt lat="60.274559" lon="24.979227">
<name>1. väylä</name>
</wpt>
<wpt lon="24.979614" lat="60.274731">
<name>2. väylä</name>
</wpt>
...
Re: Req: KML -> GPX
Kyllä toimi, kun kokeilin.Stone'5 kirjoitti:Ainakaan tuolla linkittämälläsi sivulla ei saa, sillä se ei ole tarkoitettu kml-tiedostojen muuntamiseen.salonse kirjoitti:Eikös tuon muunnoksen saa tehtyä GPS Visualizer-sivujen muuntimella:
http://www.gpsvisualizer.com/convert_in ... format=gpx
'Upload your files here:'-kohdassa valitsin tallentamani KML-tiedoston ja Output formatiksi GPX ja lopuksi Convert.
Tuli ihan siististi toimiva gpx. Gepsissä (Oregon 300) jokainen väylä erikseen valittavissa joko näkyville tai piiloon.
Kaikki paitsi kätköily on turhaa.
Re: Req: KML -> GPX
No, tuolla näköjään toimiikin. Myös GPSBabel on oiva monitoimimunnostyökalu gps:ään liittyville tiedostoille, tuonkin sivuston muunnosominaisuudet saattavat perustua siihen.salonse kirjoitti:Kyllä toimi, kun kokeilin.Stone'5 kirjoitti:Ainakaan tuolla linkittämälläsi sivulla ei saa, sillä se ei ole tarkoitettu kml-tiedostojen muuntamiseen.salonse kirjoitti:Eikös tuon muunnoksen saa tehtyä GPS Visualizer-sivujen muuntimella:
http://www.gpsvisualizer.com/convert_in ... format=gpx
'Upload your files here:'-kohdassa valitsin tallentamani KML-tiedoston ja Output formatiksi GPX ja lopuksi Convert.
Tuli ihan siististi toimiva gpx. Gepsissä (Oregon 300) jokainen väylä erikseen valittavissa joko näkyville tai piiloon.
- Haaskalintu
- Viestit: 950
- Liittynyt: Pe 26.01.2007 15:06
- Paikkakunta: Helsinki
- Viesti:
Re: Req: KML -> GPX
No niin. Kävimme frisbeegolfia harrastamassa. Apunamme oli netistä printattu kartta, joka oli kyllä melkoisen pientä pränttiä. Sitten mielenkiintoinen osuus: Tuo GPX-file ei tallentunutkaan reittipisteinä gepsiin, vaan jälkinä Huomasin sen siitä, kun ajattelin tyhjentää jälkilokin mitatakseni kävelemämme kokonaisetäisyyden, ja sinnepä tulikin "väylä 1, väylä 2, väylä 3 jne".. Eli täytyy selvästi vielä opetella tämän Oregaanon käyttöä
Kivaa kuitenkin oli, radat löytyivät kaikki ja peli oli tiukka mutta hauska
Kivaa kuitenkin oli, radat löytyivät kaikki ja peli oli tiukka mutta hauska
Onko muuten nimesi jo täällä?
Re: Req: KML -> GPX
Mainitsemani GPS Visualizer näytti tehneen GPX:n, jossa alussa on yksi waypoint (1. väylän tee) ja loput pisteet reitteinä.Haaskalintu kirjoitti:...Tuo GPX-file ei tallentunutkaan reittipisteinä gepsiin, vaan jälkinä ...
Näissä GPX-tiedostoissa meneekin helposti ns. puurot ja vellit sekaisin, kun sekä reittipisteet (waypoint) että jälki/jälkipisteet (track/trackpoint) tallentuvat GPX-tiedostoina. Waypointit näkyvät erillisinä pisteinä, kun taas trackpointit näkyvät viivoilla yhdistettyinä "jälkinä".
Waypoint-GPX:issä on kunkin pisteen tiedot (koordinaatit, nimi ym.) <wpt></wpt>-tagien välissä kun taas Track-GPX:issä pisteen tiedot ovat <trkpt></trkpt>-tagien välissä ja useamman pisteen ryhmien ympärillä vielä tagit <trk><trkseg>...</trkseg></trk>. (Että voi ollakin yksinkertaista .)
Muuntaminen jäljestä pisteiksi tai pisteistä jäljeksi vaatiikin sitten jonkin muunninohjelman (joita löytyy enemmän tai vähemmän toimivia) tai askartelua XML-editorin kanssa.
Mielestäni "suunnistamisen" kannalta (ainakaan Oregonissa) ei ole suurtakaan eroa, onko käytössä waypointit tai jäljet. Molempia olen käyttänyt, enkä hukkaan joutunut.
Kaikki paitsi kätköily on turhaa.
Re: Req: KML -> GPX
Niinhän sen kuuluikin, kun oli nettikartallakin viivoina eikä pisteinäHaaskalintu kirjoitti:Tuo GPX-file ei tallentunutkaan reittipisteinä gepsiin, vaan jälkinä