VHI kirjoitti:Kannattaa muistaa, että kätkön laittajasta kätkö yleensä tuntuu paljon helpommalta kuin sen etsijästä. Niinpä usein näkeekin alakanttiin arvioituja D-arvoja. Tämä koskee erityisesti mikroja, jotka esim. on saatettu rankata D1-1.5 arvoisiksi, vaikka paikalla on mikrolle sopivia koloja pilvin pimein ja on tuurin kauppaa löytääkö ko. kätkön minuutissa vai puolessa tunnissa.
Ihan sama tilanne on mysteerienkin osalta; ratkaisut tuntuvat tekijöiden mielessä hyvinkin johdonmukaisilta vaikka pienehkön D-arvon mysteeri saattaa olla todella mutkikas. 
Itse jotenkin näen varsinkin tradeissa (ja muissakin kätköissä) että D2,5 ja tätä pienemmät tarkoitettu  löydettäviksi, D2,5 on vain hankalampi löytää kuin vaikka D1.  Eli paikalle saapuva perusetsijä kyllä löytää kätkön kohtuullisessa ajassa jos koordinaatit ovat tarkat. D3  ja suuremmat taas ovat jo jotenkin juonimpia, siten camottuja tai muuten ovelasti piilotettuja ettei oikealla paikallakaan purkkia etsivä heti kätköä hoksaa, saati sitten jästi oikeastaan koskaan. Eli näitä ei välttämättä olekaan tarkoitettu ohimennen ilman asiaan paneutumista löydettäviksi. Tämä on siis vaan oma näkemykseni asiasta ja monikaan ei selvästi  asiaa samoin näe.
Se että joissakin pienen D-tason kätkössä on useita DNF:ä kirjattuina kertoo aivan liian pienestä D-tasosta. Esim. D1,5-2-tasolla ei kovin montaa prosenttia saisi DNF:ä olla.