Virheellinen kuntamääritys
Re: Virheellinen kuntamääritys
Juuri testiajetun (haksulandia -kätkön postilaatikkoon tipahtaneen) uuden kunta-arpojan mukaan kätkö GC3PNXH on Ristijärvellä vanhan väittäessä että olisi ollut Hyrynsalmi oikea arvaus. Oikea rivihän oli kierroksella 30 Ristijärvi, Ristijärvi sekä Ristijärvi, lisänumerona Tena Lady.
Näyttääkin siis että uusi sörsselssoni pystyy tekemään määritykset oikein myös rajaa hipovammissa tapauksissa joten tämä on uuden palvelinsydeemisössimisen rinnalla isolla prioriteetilla. Tulossa on siis aika, jolloin kaikki kätköt ajetaan uuden paikkakuntamäärityksen läpi ja sitten alkaa se itku ja valitus...
Mutta katsotaan paremmissa sielun- ja ruumiinvoimissa kuinka kivaa tästä tuleekaan. Tuskin maltan odottaa
Näyttääkin siis että uusi sörsselssoni pystyy tekemään määritykset oikein myös rajaa hipovammissa tapauksissa joten tämä on uuden palvelinsydeemisössimisen rinnalla isolla prioriteetilla. Tulossa on siis aika, jolloin kaikki kätköt ajetaan uuden paikkakuntamäärityksen läpi ja sitten alkaa se itku ja valitus...
Mutta katsotaan paremmissa sielun- ja ruumiinvoimissa kuinka kivaa tästä tuleekaan. Tuskin maltan odottaa
7.7.2018 jälkeen kirjoittamani viestit olen kirjoittanut yksityishenkilönä ja kätköilijänä "haksu10", en sivustoon liittyvänä taikka sen ylläpitäjänä.
Kyseistä päivämäärää edeltävät viestit voivat olla sivustoon liittyviä ylläpidollisiakin viestejä.
Kyseistä päivämäärää edeltävät viestit voivat olla sivustoon liittyviä ylläpidollisiakin viestejä.
Re: Virheellinen kuntamääritys
Ja siitä se riemu vasta repeää, jos joku keksii ehdottaa, että ajetaan haksiaisen kuntatiedot groundspeakin puolelle ja...
"Jokaisen oikein rakennetun pojan tekee joskus vastustamattomasti mieli etsiä kätkettyä aarretta."
Mark Twain: Tom Sawyerin seikkailut
Mark Twain: Tom Sawyerin seikkailut
Re: Virheellinen kuntamääritys
Kaikkien kauhulla odottama asia on nyt totta: uusi kuntaselvityshärveli on käytössä (kiitos georapo:lle jonka rautalankaohjeet sekä muistitikkutoimitus mahdollistivat uuden härvelin).
Koska vain osa ehdotetuista "väärä" paikkakunta -tiedoista oli tallessa niin nollataan koko tilanne. Uusi härveli käy nyt kaikki kätköt läpi ja yrittää saada niille listauksen koordinaatteihin perustuvan paikka- ja maakunnan.
Kun käynnissä olevat apiuudistus sekä uuden raudan käyttöönotto jne. on valmista, ts. on ei-kriittisempään aikaa, mietin onko perusteltua tehdä jokin härveli, jolla voi esittää kätkön sijoittamista eri kuntaan kuin missä se koordinaattien perusteella on.
Koska itse en vain ehdi paikkakuntasäätelyitä käsisäätönä tekemään niin ensinnä tuleekin mieleen jokin automaattisysteemi, johon voisi esittää paikkakunnan vaihtoa perusteluineen. Minä saisin sitten klikkaamalla asian hoidettua. Toki yksi vaihtoehto olisi +/- -systeemi, jossa muut käyttäjät voisivat ottaa kantaa siirron järkevyyteen.
Mutta mennään nyt perussysteemillä koska vanha Googlepohjainen paikkakuntasysteemi on jo pidemmän aikaa arponut satunnaisesti aivan outoja kuntia/maakuntia. Lisäksi eilen järjestelmäsäädöistä johtuen eräs härveli lähti käsistä ja alkoi paikkakunnittamaan kaikkia Suomen kätköjä, joten näyttää että Google pisti luukut kiinni, ja uusille kätköille ei enää olekaan saatu paikkakuntia. Siksi tämmöinen pikahätäsäätö kesken apiprojektin.
Koska vain osa ehdotetuista "väärä" paikkakunta -tiedoista oli tallessa niin nollataan koko tilanne. Uusi härveli käy nyt kaikki kätköt läpi ja yrittää saada niille listauksen koordinaatteihin perustuvan paikka- ja maakunnan.
Kun käynnissä olevat apiuudistus sekä uuden raudan käyttöönotto jne. on valmista, ts. on ei-kriittisempään aikaa, mietin onko perusteltua tehdä jokin härveli, jolla voi esittää kätkön sijoittamista eri kuntaan kuin missä se koordinaattien perusteella on.
Koska itse en vain ehdi paikkakuntasäätelyitä käsisäätönä tekemään niin ensinnä tuleekin mieleen jokin automaattisysteemi, johon voisi esittää paikkakunnan vaihtoa perusteluineen. Minä saisin sitten klikkaamalla asian hoidettua. Toki yksi vaihtoehto olisi +/- -systeemi, jossa muut käyttäjät voisivat ottaa kantaa siirron järkevyyteen.
Mutta mennään nyt perussysteemillä koska vanha Googlepohjainen paikkakuntasysteemi on jo pidemmän aikaa arponut satunnaisesti aivan outoja kuntia/maakuntia. Lisäksi eilen järjestelmäsäädöistä johtuen eräs härveli lähti käsistä ja alkoi paikkakunnittamaan kaikkia Suomen kätköjä, joten näyttää että Google pisti luukut kiinni, ja uusille kätköille ei enää olekaan saatu paikkakuntia. Siksi tämmöinen pikahätäsäätö kesken apiprojektin.
7.7.2018 jälkeen kirjoittamani viestit olen kirjoittanut yksityishenkilönä ja kätköilijänä "haksu10", en sivustoon liittyvänä taikka sen ylläpitäjänä.
Kyseistä päivämäärää edeltävät viestit voivat olla sivustoon liittyviä ylläpidollisiakin viestejä.
Kyseistä päivämäärää edeltävät viestit voivat olla sivustoon liittyviä ylläpidollisiakin viestejä.
Re: Virheellinen kuntamääritys
Laitan tällaisen oman huomioni kummallisista kuntakuvioista palattuani sukuloimasta, ja hippasen kätköilemästä Ahvenanmaalta. Kävimme sukulaisporukassa kätköllä Fågelberget http://www.geocache.fi/caches/cachetieto.php?wp=GC4WP1D
Kuvauksessa kerrotaan sen kuuluvan Jomalaan ja tätä mieltä oli paikalliset sukulaisetkin. Vaan kuntakarttakaavio heittää sen kummallisen tuntuisesti Saltvikiin. Onkohan tässä joku jutska?
Kuvauksessa kerrotaan sen kuuluvan Jomalaan ja tätä mieltä oli paikalliset sukulaisetkin. Vaan kuntakarttakaavio heittää sen kummallisen tuntuisesti Saltvikiin. Onkohan tässä joku jutska?
Re: Virheellinen kuntamääritys
Kiitos huomiosta!eastwoods kirjoitti:Laitan tällaisen oman huomioni kummallisista kuntakuvioista palattuani sukuloimasta, ja hippasen kätköilemästä Ahvenanmaalta. Kävimme sukulaisporukassa kätköllä Fågelberget http://www.geocache.fi/caches/cachetieto.php?wp=GC4WP1D
Kuvauksessa kerrotaan sen kuuluvan Jomalaan ja tätä mieltä oli paikalliset sukulaisetkin. Vaan kuntakarttakaavio heittää sen kummallisen tuntuisesti Saltvikiin. Onkohan tässä joku jutska?
Pitipä sekin päivä nähdä että kätkö tosiaan on väärässä kunnassa. Tai no, kaikkien kätköjen paikkakuntia ei ole mahdollista tarkastaa edes eräajona (rajaviivanuuskinta on raskas, hidas prosessi) vaan paikkakunta on se, missä kätkö on ollut julkaistessa. Toki joku kätkö voi lipua yli kuntarajan ja näitä ei sitten huomaa ellei joku ilmianna.
Välimaininta: Kannattaa kuitenkin ennen ilmiantoa esim. kansalaisen karttapaikasta tutkia millimetritasolla että kätkö tosiaan on väärässä kunnssa (rajaviivat voivat tarkalla zoomauksella tehdä mielenkiintoisia lenkuroita) sekä ettei ole mikään enklaavi kyseessä. (Siksi pyydän käyttäjiä ensin tekemään varmistavan tarkastuksen koska tuo tutkintatyö on raskas ja hidas homma ja jos sitten huomaan ettei virhettä olekaan olen käyttänyt paljon aikaa ja hermoja turhaan).
Tässä kätkössä tosin näki nopeasti että rajaviivaa ei ole lähelläkään. Kätkön uudelleenkunnitus automaatilla heittikin sen Jomalaan ja hetken epäilin, että on tapahtunut jokin virhe paikannuksessa. Sitten välähti ja tutkin kätkön lokit ja kätkö onkin julkaisuhetkellä ollut Saltvikin puolella. Sitten pikkuriikkinen hieman yli 28 kilometrin muutos koordinaateissa on kätkön lipsauttanut toiseen kuntaan
PS: Geocache.fi:n omalla kätkötietosivulla, mallina em. kätkö, näkyy kätkön perustietolooterin oikeassa ylälaidassa aina paikka- ja maakunta joten voi tarkastaa mihin kätkö onkaan sijoitettu.
7.7.2018 jälkeen kirjoittamani viestit olen kirjoittanut yksityishenkilönä ja kätköilijänä "haksu10", en sivustoon liittyvänä taikka sen ylläpitäjänä.
Kyseistä päivämäärää edeltävät viestit voivat olla sivustoon liittyviä ylläpidollisiakin viestejä.
Kyseistä päivämäärää edeltävät viestit voivat olla sivustoon liittyviä ylläpidollisiakin viestejä.
Re: Virheellinen kuntamääritys
Kiitos Haksu10.
Tässä tapauksessa enklaavin mahdollisuus tarkastettiin, kuntarajoja nuuskittiin ja jopa rullattiin logeja taaksepäin. Mutta tuota ilmeisesti julkaisun aikaan tapahtunutta "pikku" erhettä en huomannut!
Harvoin nämä nyt niin isoja murheita ovatkaan, mutta nyt piti näemmä saada sukulaisille yksi piste ja niellä itse tappion karvas kalkki. Ja onhan tuo Saltvik aika hitokseen kaukana purkista..
Tässä tapauksessa enklaavin mahdollisuus tarkastettiin, kuntarajoja nuuskittiin ja jopa rullattiin logeja taaksepäin. Mutta tuota ilmeisesti julkaisun aikaan tapahtunutta "pikku" erhettä en huomannut!
Harvoin nämä nyt niin isoja murheita ovatkaan, mutta nyt piti näemmä saada sukulaisille yksi piste ja niellä itse tappion karvas kalkki. Ja onhan tuo Saltvik aika hitokseen kaukana purkista..
Re: Virheellinen kuntamääritys
Kätkö I-SR 1.6 http://coord.info/GC5EY19 meni julkaisun aikaan virheellisten koordinaattien mukaan Nivalaan, mutta se on Sievissä nykyisten oikeiden koordinaattien mukaan. Jos tämän saisi korjauttua, menisi traili johdonmukaisesti tältä osin.
Kiitos hienoista kaikenlaisista tilastoista haksu10.
Kiitos hienoista kaikenlaisista tilastoista haksu10.
Re: Virheellinen kuntamääritys
Kiitoks kiitoksista ja tämä kätkökin sai oikean kotikunnanPek47ka kirjoitti:Kätkö I-SR 1.6 http://coord.info/GC5EY19 meni julkaisun aikaan virheellisten koordinaattien mukaan Nivalaan, mutta se on Sievissä nykyisten oikeiden koordinaattien mukaan. Jos tämän saisi korjauttua, menisi traili johdonmukaisesti tältä osin.
Kiitos hienoista kaikenlaisista tilastoista haksu10.
7.7.2018 jälkeen kirjoittamani viestit olen kirjoittanut yksityishenkilönä ja kätköilijänä "haksu10", en sivustoon liittyvänä taikka sen ylläpitäjänä.
Kyseistä päivämäärää edeltävät viestit voivat olla sivustoon liittyviä ylläpidollisiakin viestejä.
Kyseistä päivämäärää edeltävät viestit voivat olla sivustoon liittyviä ylläpidollisiakin viestejä.
Re: Virheellinen kuntamääritys
En ymmärrä mitä tarkoitat eräajolla, mutta miten olisi rajanuuskinta koordinaatteja muutettaessa? Tämän ei kuvittelisi lisäävän kuormaa paljoa verrattuna uusiin julkaistuihin kätköihin. Ei toki auta, jos kunta hiipii kätkön päälle.haksu10 kirjoitti: Pitipä sekin päivä nähdä että kätkö tosiaan on väärässä kunnassa. Tai no, kaikkien kätköjen paikkakuntia ei ole mahdollista tarkastaa edes eräajona (rajaviivanuuskinta on raskas, hidas prosessi) vaan paikkakunta on se, missä kätkö on ollut julkaistessa. Toki joku kätkö voi lipua yli kuntarajan ja näitä ei sitten huomaa ellei joku ilmianna.
Itseäni tämä tilanne ei koske, eikä kertomani ole ehdotus tai vaatimus, vaan ainoastaan idea. Jos on liian raskas niin sitten on ja asia on pihvi. En vastusta.
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.
Re: Virheellinen kuntamääritys
Koska tuli kysely Rantasalmella sijaitsevasta kätköstä Krokotiili joka Geocache.fi:n mukaan sijaitseekin Heinävedellä, niin avaan nyt kyseisestä kätköstä tekemäni tutkimuksen ettei tarvitse tätä kätköä ihmetellä.haksu10 kirjoitti:Välimaininta: Kannattaa kuitenkin ennen ilmiantoa esim. kansalaisen karttapaikasta tutkia millimetritasolla että kätkö tosiaan on väärässä kunnssa (rajaviivat voivat tarkalla zoomauksella tehdä mielenkiintoisia lenkuroita) sekä ettei ole mikään enklaavi kyseessä. (Siksi pyydän käyttäjiä ensin tekemään varmistavan tarkastuksen koska tuo tutkintatyö on raskas ja hidas homma ja jos sitten huomaan ettei virhettä olekaan olen käyttänyt paljon aikaa ja hermoja turhaan).
Alla on esitelty kätkö Karttapaikan kartalla usealla eri zoomaustasolla. Karkein zoomaus jo osoittaa että kunnanrajahan siellä vilahtelee. Oikeanpuoleinen tarkempi zoomaus sisältää ympäröitynä kiinteistötunnuksen, johon liittyen löytyykin keskustelualueelta pulinaa, wikipediasta tarkkaa tietoa kiinteistötunnuksesta ja luettelo Suomen kuntanumeroista. (En jaksanut enää etsiä lisää siitä, oliko niin että nykyisellään ei enää uusien kuntaliitosten myötä muutu kiinteistötunnuksen kuntanumero, koska tähän kätköön ja kiinteistöön ei kuitenkaan ole asialla merkitystä.)
Tuo maaginen kiinteistötunnus alkaa numerosarjalla 90- eli kyseessä on Heinäveteen kuuluva kiinteistö. Tarkka millimetritasoinen pieni kuva näyttää että lähelle zoomatessa tässä tapauksessa mennääkin jo jännille tasoille... mutta välillä hieman karkeampi zoomaus voi olla päättelyssä apuna.
Mitä tästä opimme? Sen, että haksu10:n selvitystyön perusteella on kyseessä Rantasalmen kunnan sisällä oleva Heinäveden enklaavi, eli kätkö sijaitsee siis Heinävedellä.
EDIT:
Myös Paikkatietoikkunasta voi kiinteistötunnuksia katsella.
Näistä enklaavikätköistä voi tähän ketjuun mainita jos niitä tulee vastaan. Mainitkaa kätkön nimi ja waypoint niin haulla voipi sitten huomata näitä poikkeuksia. Koitan myös itse jossain välissä listata tällä hetkellä tiedossani olevia tänne.
7.7.2018 jälkeen kirjoittamani viestit olen kirjoittanut yksityishenkilönä ja kätköilijänä "haksu10", en sivustoon liittyvänä taikka sen ylläpitäjänä.
Kyseistä päivämäärää edeltävät viestit voivat olla sivustoon liittyviä ylläpidollisiakin viestejä.
Kyseistä päivämäärää edeltävät viestit voivat olla sivustoon liittyviä ylläpidollisiakin viestejä.
Re: Virheellinen kuntamääritys
Eikös tämä: http://coord.info/GC4JQMM kuuluisi olla Naantalissa, eikä Raisiossa?
Re: Virheellinen kuntamääritys
Kiitos huomiosta. Kätkö tosiaan on julkaisun jälkeen siirretty Raisiosta Naantaliin. Nyt ajettu kätkölle kunnitus ja pomppasi nykyiseen kuntaan.Svante82 kirjoitti:Eikös tämä: http://coord.info/GC4JQMM kuuluisi olla Naantalissa, eikä Raisiossa?
7.7.2018 jälkeen kirjoittamani viestit olen kirjoittanut yksityishenkilönä ja kätköilijänä "haksu10", en sivustoon liittyvänä taikka sen ylläpitäjänä.
Kyseistä päivämäärää edeltävät viestit voivat olla sivustoon liittyviä ylläpidollisiakin viestejä.
Kyseistä päivämäärää edeltävät viestit voivat olla sivustoon liittyviä ylläpidollisiakin viestejä.
-
- Viestit: 5
- Liittynyt: Ma 23.07.2012 22:42
Re: Virheellinen kuntamääritys
Moi, haksu
Mulla on adoptoituna piossan tekemä haastekätkö http://coord.info/GC2Q4AJ joka alunperin sijaitsi Pietarsaaressa.
Piossa siirsi sen myöhemmin Pedersören kuntaan.
Edelleen lukee kuntana Pietarsaari, tosiaan näin [Historia] Pietarsaari.
Olisi tietenkin kivaa jos sen saisi "oikeaan" paikkakuntaan, eli Pedersören kunta.
Kiitos hienoista sivuista ja työstä!
Mulla on adoptoituna piossan tekemä haastekätkö http://coord.info/GC2Q4AJ joka alunperin sijaitsi Pietarsaaressa.
Piossa siirsi sen myöhemmin Pedersören kuntaan.
Edelleen lukee kuntana Pietarsaari, tosiaan näin [Historia] Pietarsaari.
Olisi tietenkin kivaa jos sen saisi "oikeaan" paikkakuntaan, eli Pedersören kunta.
Kiitos hienoista sivuista ja työstä!
Re: Virheellinen kuntamääritys
Kiitos kiitoksista!millacords kirjoitti:Moi, haksu
Mulla on adoptoituna piossan tekemä haastekätkö http://coord.info/GC2Q4AJ joka alunperin sijaitsi Pietarsaaressa.
Piossa siirsi sen myöhemmin Pedersören kuntaan.
Edelleen lukee kuntana Pietarsaari, tosiaan näin [Historia] Pietarsaari.
Olisi tietenkin kivaa jos sen saisi "oikeaan" paikkakuntaan, eli Pedersören kunta.
Kiitos hienoista sivuista ja työstä!
Nyt tämäkin on oikeaan kuntaan sijoitettuna
7.7.2018 jälkeen kirjoittamani viestit olen kirjoittanut yksityishenkilönä ja kätköilijänä "haksu10", en sivustoon liittyvänä taikka sen ylläpitäjänä.
Kyseistä päivämäärää edeltävät viestit voivat olla sivustoon liittyviä ylläpidollisiakin viestejä.
Kyseistä päivämäärää edeltävät viestit voivat olla sivustoon liittyviä ylläpidollisiakin viestejä.
Re: Virheellinen kuntamääritys
Hei.
Myös luodon kunnalla on useampi kätkö karannut.
Kartttahausta: http://www.geocache.fi/kartta?p=319601&q=4241368
Xanilus
Myös luodon kunnalla on useampi kätkö karannut.
Kartttahausta: http://www.geocache.fi/kartta?p=319601&q=4241368
Xanilus
Re: Virheellinen kuntamääritys
Välttämättä eivät ole karanneita, sillä kartalta näkee että niiden ympärillä on rajaviiivat joka puolella melko lähellä mutta en saanut selville minkä kunnan aluetta siinä on. Voi olla Luotoonkin kuuluva enkslaavi.xanilus kirjoitti:Hei.
Myös luodon kunnalla on useampi kätkö karannut.
Kartttahausta: http://www.geocache.fi/kartta?p=319601&q=4241368
Xanilus
Re: Virheellinen kuntamääritys
Näin on. Tätä Luodon kunnan enklaavia olenkin aikoinaan selvittänyt ja sille nämä kätköt osuvat.TeemuH kirjoitti:Välttämättä eivät ole karanneita, sillä kartalta näkee että niiden ympärillä on rajaviiivat joka puolella melko lähellä mutta en saanut selville minkä kunnan aluetta siinä on. Voi olla Luotoonkin kuuluva enkslaavi.xanilus kirjoitti:Hei.
Myös luodon kunnalla on useampi kätkö karannut.
Kartttahausta: http://www.geocache.fi/kartta?p=319601&q=4241368
Xanilus
Kunta on siis oikein joten tähän aiempaan viestiini itse kommentoiden ketjuun mainintana, että Luodon kunnalla on siis enklaavi mikä kannattaa huomioida.
7.7.2018 jälkeen kirjoittamani viestit olen kirjoittanut yksityishenkilönä ja kätköilijänä "haksu10", en sivustoon liittyvänä taikka sen ylläpitäjänä.
Kyseistä päivämäärää edeltävät viestit voivat olla sivustoon liittyviä ylläpidollisiakin viestejä.
Kyseistä päivämäärää edeltävät viestit voivat olla sivustoon liittyviä ylläpidollisiakin viestejä.
Re: Virheellinen kuntamääritys
Niinpäs näkyy.
Katselin tuosta tuon kiinteistönumeron ja se tosiaan on luodon numerolla.
Löysin sillä koodilla tämmöisen documentin:
http://www.maanmittauslaitos.fi/sites/d ... 2015_0.pdf
Tietämättä miten geocache.fi:n kuntamääritys toimii.
Mahtaakohan nämä nyt oikeesti kuulua luodolle vai onko ne vaan samalla kiinteistönumerolla usean kunnan alueella....
Katselin tuosta tuon kiinteistönumeron ja se tosiaan on luodon numerolla.
Löysin sillä koodilla tämmöisen documentin:
http://www.maanmittauslaitos.fi/sites/d ... 2015_0.pdf
Tietämättä miten geocache.fi:n kuntamääritys toimii.
Mahtaakohan nämä nyt oikeesti kuulua luodolle vai onko ne vaan samalla kiinteistönumerolla usean kunnan alueella....
Re: Virheellinen kuntamääritys
Mikähän kummajainen on tämä Kuntakartalla näkyvä enklaavi Oulun sisäpuolella? Värin puolesta se saattaisi olla Iin etäpesäke.
- Liitteet
-
- Kunta Oulun sisällä.
- oulu.png (2.36 KiB) Katsottu 5955 kertaa
Re: Virheellinen kuntamääritys
Kuntamääritys perustuu maanmittauslaitoksen kuntarajadataan.xanilus kirjoitti:Tietämättä miten geocache.fi:n kuntamääritys toimii.
Mahtaakohan nämä nyt oikeesti kuulua luodolle vai onko ne vaan samalla kiinteistönumerolla usean kunnan alueella....
Ii tosiaan tuolle alueelle tuli kuntatiedoksi, joten tämä enklaavi siis kirjataan myös tiedoksi tähän ketjuun mahdollisten tuonne tulevaisuudessa osuvien kätköjen varalle.pehku kirjoitti:Mikähän kummajainen on tämä Kuntakartalla näkyvä enklaavi Oulun sisäpuolella? Värin puolesta se saattaisi olla Iin etäpesäke.
7.7.2018 jälkeen kirjoittamani viestit olen kirjoittanut yksityishenkilönä ja kätköilijänä "haksu10", en sivustoon liittyvänä taikka sen ylläpitäjänä.
Kyseistä päivämäärää edeltävät viestit voivat olla sivustoon liittyviä ylläpidollisiakin viestejä.
Kyseistä päivämäärää edeltävät viestit voivat olla sivustoon liittyviä ylläpidollisiakin viestejä.